Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 25-01-2021
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Elektrikte kayıp-kaçak miktarı Nükleer Santral kadar
 
Elektrikte kayıp-kaçak miktarı Nükleer Santral kadar

Elektrik Piyasası Kanunu TBMM’de kabul edildi. Kanunlaşan teklifin 41 inci maddesi kayıp-kaçak elektriğin bedelini tüketiciye yansıtan düzenlemeyi 5 yıl daha uzattı. Kayıp oranlarıyla kaçak oranları arasındaki farka işaret eden CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e bir dizi soru yönelterek konuyu TBMM gündemine yeniden taşıdı. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 27-11-2020 - 10:59

 

Tarhan’a göre, “Meclis ne yazık ki kayıp-kaçak bedelinin vatandaş tarafından karşılanması kuralını 5 yıl daha uzattı. Halkımız şu gerçeği iyi bilmeli. Türkiye’de dağıtılan her 100 birim elektriğin 12’si kayıp-kaçak. Kayıp-kaçak elektrik miktarı Akkuyu Nükleer Santralinin üreteceği enerji kadar. Kayıp-kaçağı önleme noktasında gerekli tedbiri almayan şirketler ve Bakanlık bu büyük israftan sorumlu.”
 
Faturayı Şirketler Ödesin
 
Türkiye’nin kayıp-kaçak oranı % 11, 8 seviyesindedir. Bu oran Avrupa ortalamasının çok üstünde. Kayıp-kaçak bedeli 2013’den beri ulusal tarife adıyla tüm abone sahibi vatandaşlardan alınmakta. Ulusal tarife 2015’de 5 yıllığına uzatılmıştı, 2020’de TBMM gündemine alınan Elektrik Piyasası Kanun Teklifiyle bir 5 yıl daha uzatılma kararı çıktı. Ulusal tarife adaletsizliğine dikkat çeken Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti:
 
“Kayıp-kaçağın vatandaşlardan alınması yanlış. Özellikle batılı bölgelerdeki vatandaşlar doğudaki yüksek kayıp kaçak oranları nedeniyle fatura bedellerinin aşırı ölçüde pahalı olduğunu düşünmekte. Bu kanaat toplumsal barışa zarar vermektedir. Oysa yapılması gereken çok açık. Öncelikle kayıp oranlarıyla kaçak oranları birbirinden ayrılmalı. Böylelikle vatandaş üretilen elektriğin başına ne geldiğini bilecek. Ardından etkin bir denetim sistemi yürürlüğe konulmalı. Bakanlık şirketleri kayıp kaçağı aşağı çekecek yatırımları yapmaya zorlamalı. Son ve en önemli husus ise faturayla ilgili. Dağıtım ihalelerine giren şirketler bölgelerindeki kayıp-kaçak oranlarını biliyorlar. Teklif bu bilgi dahilinde veriliyor. Kayıp-kaçağın bedelinin vatandaştan değil, şirketlerden alınması gerekir. Çünkü elektriği dağıtmak ve kayıp-kaçağı önlemek aslında onların sorumluluğunda.”


 
Etiketler :
Elektrikte - kayıp-kaçak - miktarı - Nükleer - Santral - kadar -
27-11-2020
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Nazım ÇELİK
BİM, A101 ve ŞOK…
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi