Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | �leti�im | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap S�k Kullan�lanlar Ekle 13-04-2021
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Siyaset > Şirketleri düzenleyelim derken yeni mağdurlar
 
Şirketleri düzenleyelim derken yeni mağdurlar

CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tarhan, Finansman Şirketleri Kanun Teklifi ile ilgili TBMM Genel Kurul’unda konuştu. Şirketleri düzenleyeceğiz derken yeni mağdurlar yaratacaksınız dedi. ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 05-03-2021 - 10:27

 

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndan geçen Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayla söz konusu teklifi değerlendirdi. Meclis Genel Kurulu’nda uzun süredir hukuki bir dayanağı bulunmayan tasarruf finansman şirketleri ile ilgili kanun teklifinin görüşmeleri tamamlandı.

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi tasarruf finansman şirketleri ile tasarruf finansman faaliyetine özel hükümler getirilmektedir. Düzenlemeyle ödenmiş sermaye yükümlülüğü, tasarruf finansman şirketleri için en az 100 milyon TL olarak, kanun kapsamındaki diğer şirketler için ise 50 milyon TL olarak belirlenmektedir. Teklif ile tasarruf finansman sözleşmesinin çerçevesi ortaya konulmakta ve tasarruf finansman şirketlerine faiz yasağı getirilmektedir. Buna göre, tasarruf finansman şirketleri faizsiz finansman esaslarına göre faaliyet gösterecekler. Tasarruflardan oluşan fonları faizsiz yatırım araçlarında değerlendirecekler.

Ayrıca kanunun idari para cezalarını düzenleyen maddesiyle tasarruf finansman sözleşmelerine ve tasarruf finansman faaliyetiyle ilgili esaslara uymayanlara verilecek para cezaları belirleniyor. Cayma hakkını kullanan veya sözleşmesini feshetmek isteyen tasarruf finansman müşterilerini engelleyen kişilere iki yıla kadar hapis ve 500 güne kadar adli para cezası verilmesi öngörülürken, zimmet suçu işleyen tasarruf finansman şirketi yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer mensuplarına 6 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Suçun zimmetin açığa çıkmasını önlemeye yönelik hileli davranışlarla işlenmesi halinde ise 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası 25 bin güne kadar da adli para cezası verilmesi öngörülmektedir. 
Şirketleri düzenleyeceğiz derken yeni mağdurlar yaratacaksınız

Genel Kurul’da yaptığı konuşmada kanun teklifinin sorunlu maddelerine dikkat çeken Tarhan: “Madde 15’te Şirketlerin faaliyet iptali kararı tasfiye kuruluna bırakılıyor. Üyelerine de hukuki, idari ve cezai sorumluluk yüklenmiyor.  Yetki veriyorsunuz, sorumluluk yüklemiyorsunuz. Bu doğru değil. Kurula bu kadar geniş bir takdir yetkisi tanınıyorsa keyfi kararların önüne geçmek adına üyeler eylemlerinden sorumlu tutulmalıdır. 17. Madde ile şirketlere yeni kanuna 6 ay içinde uyum sağlama zorunluluğu getiriliyor. BDDK’ya ise 6 ay uzatma yetkisi veriliyor, Yetmedi bir 6 ay daha uzatma yetkisine sahip olacak! Uyum süresi 1 yılsa 1 yıl, 6 aysa 6 aydır! Bunu daha fazla uzatmaya ne gerek var? Belirli bir uyum süresine karar verilmelidir” dedi.

Sözlerini sürdüren Tarhan: “11. ve 20. Maddelerle yargıda olan erişim engelleme yetkisi BDDK’ya veriliyor. Bu yargıya müdahale demektir. Yargı yetkisini BDDK’ya vermek doğru değildir. Bunun yerine yargıya erişim engeli kararı almada 48 saatlik süre verilerek sürecin hızlandırılması daha doğru olur. Kanun teklifinin 2. Maddesinde ödenmiş sermayenin 100 milyon TL olması şartı getiriliyor. Halen tasarruf finansmanı alanında faaliyet gösteren resmiyette 39 şirketten sadece bir tanesi bu şartı yerine getirebiliyor. Sermayesi 100 milyonu bulamayan onlarca firma var.  Bankalardan kredi alamayan bir mülke sahip olmak için bu firmalara giden milyonlarca vatandaş var. Bu yasayla şirketleri düzenleyeceğiz derken yeni mağdurlar yaratacaksınız” diyerek eleştirilerde bulundu. Vatandaş yasal güvenceyle mağdur edilebilir

Kanun teklifiyle yasal güvence altında daha fazla mağduriyet yaratabileceğinin altını çizen Tarhan: “Bu kanun teklifiyle birlikte yeterli sermayeye sahip olmayan şirketlerin faaliyet izinleri iptal edilecek ve söz konusu şirketlerin müşterisi olan vatandaşlar mağdur olacak. Kanunla sadece bir avuç şirket korunmuş olacak ve bu şirketler üye sayılarını artırarak büyüyebilecekler. Ancak yeni üye bulamadıklarında sistemi finanse etmeleri mümkün olmayacaktır. Böylelikle yasal olarak mağduriyetin önü açılmış olacaktır. Sistem faizsiz gibi görünse de, enflasyonun yüksek ve dalgalı olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Müşteriler faiz ödemeseler de komisyon ücreti ödüyorlar.  Kuradan araba veya evin ne zaman çıkacağı belli değil. Yüksek enflasyon düşünüldüğünde, daha ileri tarihlerde sırası gelen müşteriler için sistem büyük risk oluşturmaktadır. Bu kanun teklifi, finansman şirketlerini denetim altına alıyor gibi gözükse de iktidarın vatandaş yerine yandaşı kolladığı bir sistemde yakın geçmişte yaşanan dolandırıcılıkların benzerlerinin önünü de açabilir.  Yolsuzlukları kanunla güvence altına alarak daha fazla mağduriyete neden olabilir.  Oysa bizim önceliğimiz vatandaşımızın haklarını korumak ve bu mağduriyetlerin yaşanmasına engel olmak olmalıdır” dedi.


 
Etiketler :
Şirketleri - düzenleyelim - derken - yeni - mağdurlar -
05-03-2021
Siyaset
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Nazım ÇELİK
BİM, A101 ve ŞOK…
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi