Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 21-02-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Kadın > Dul kadınlara devlet güvencesi geliyor
 
Dul kadınlara devlet güvencesi geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 150 bin yetim aileye el uzatıyor. Dul eşlere sabit ücret ödenecek ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 2011-08-29 - 13:19:58

 

Kadına yönelik şiddete karşı elektronik kelepçeyi gündeme getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den yeni proje.

Bu proje eşi vefat etmiş, sosyal güvencesi olmayan kadınların mağduriyetini gidermek için yapılacak. Eşinden ayrılmış kadınlar aile, hayatını yoluna koyana kadar sabit ücretle desteklenecek ve çocukları okutulacak.

HER AİLENİN BİR DESTEK UZMANI OLACAK

Sağlıkta nasıl bir dönüşüm yapıldı ve bugün her ailenin bir hekimi varsa, Aile Sosyal Destek Projesi ile her ailenin bir de sosyal destek uzmanı olacak. Yüksek riskli olanlarla başlayacağız ama 74 milyonu kucaklayacak bir sisteme dönüştüreceğiz.Uzmanlarca her ailenin analizi yapılacak ve o ailenin neye ihtiyacı varsa o temin edilecek. Şimdiki sistemde insanlar gelip benim şuna ihtiyacım var diyor. Oysa uzman sistemi hayata geçtiğinde bugün yaşadığımız birçok toplumsal soruna daha baştan, yangın çıkmadan, testi kırılmadan müdahale edebileceğiz.

ELEKTRONİK KELEPÇE EKİM`DE

AK Parti Kadın Kolları Başkanı olarak, milletvekili sıfatımla dünya tecrübesini yerinde inceledim. İspanya`ya Avusturya`ya gittik, oradaki modelleri inceledik. 4320`nin güçlendirilmesi, ailenin korunması için bir kanun teklifimiz vardı, şiddet uygulayan erkeğim evden uzaklaştırılması konusunda. Zincirin zayıf halkalarını zaten tespit etmiştik. Bakanlığa gelir gelmez de İçileri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve bizim bakanlığın uzmanlarıyla üçlü bir çalışma yaptık ve alt yapı zaten sağlam olduğu için üzerine eklenmesi gerekenler de ilave edildi ve sivil topluma sunulabilir hale geldi. 1 Ekimde Meclis açılır açılmaz bunu yasalaştıracağız.

Aslında biz teknik takip dedik, elektronik kelepçeyi medya dedi. Bu da kötü bir şey, görünürlüğü sağladı. İspanya ve Avusturya buton sistemini, Amerika elektronik kelepçeyi kullanıyor. Hangisinin bize daha uygun olduğunu tespite çalışıyoruz.

150 BİN YETİM AİLEYE DEVLET DESTEĞİ

Bu ailelerin geliri 100 TL sınırında, yeşil kart imkânları düşük, çocukların eğitiminde sıkıntı var. Sosyal destek alıyorlar ama düzensiz bir çalışma sistemi bu. Bulundukları yerdeki kaymakamın ya da vakıf müdürünün inisiyatifine bağlılar. Biz şimdi diyoruz ki, “hizmet odaklı çalışıyorsak ve bu ailenin gerçekten desteğe ihtiyacı varsa onları bu kişisel inisiyatiften kurtaralım, devlet politikası geliştirelim”. Yaklaşık 150 bin aile var bu şekilde sosyal güvencesi olmayan, eşi vefat etmiş. Bu kadınların durumunu düzeltmek için bu hafta projeyi üst kurula getireceğiz. Eşin vefatıyla birlikte hemen sabit bir para verilecek ve ailenin bu süreci yönetebilmesi için ekonomik destek aldığı zaman planlaması yapılacak - 6 ay olabilir bu, 1 yıl olabilir. Çocuklarla ilgili eğitim tedbirleri de alabileceğimiz çok önemsediğimiz bir sosyal politika üreteceğiz, icraata geçeceğiz. Bunu da ilk kez size söylüyorum.

 

  
Etiketler :
Dul - kadınlara - devlet - güvencesi - geliyor -
2011-08-29
Kadın
1 Yorum
Haberi Yazdır
Hayırdır ufukta seçimde yok 22-11-2015 - 00:54:53
Ufukta seçimde kalmadı neyin sözü yada neyin üstünü örtme çabası bu sosyal medyanın karşısında okunan ezberledim gerçek hayatta uygulanmadığını okadar iyi eezberledikki artık migdemiz şahsen migdem bulanıyor .dul eşlere yardım yada maas sözde kulağa hoş geliyor bu yardımı kağıt üzerindeki bir kaç hileyle durumu iyi olanların aldığını hepimiz biliyoruz yada yetim çocukların okutulacak konusunda vaadler ben babasız 4 kiz okuttum sisteme direnerek zorla milliegitimin geri çevirdiği kapılardan medya yardımıyla girdim böldü medya gitti düzen eski düzen önce kendinizi iken edin duzeldiginize duzelte bileceginize ozaman bizlerde inanırız
Muradiye
 
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
   
EN ÇOK OKUNANLAR
 
 
EN ÇOK YORUMLANANLAR
 
 
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi