Untitled Document
Sondakika >> Reklam | Künye | İletişim | Sitene Ekle
 
Kullanıcı Adı Şifre
Yeni Üye
Anasayfa Yap Sık Kullanılanlar Ekle 21-01-2019
ANASAYFA
Gündem Siyaset Kadın Eğitim Spor Polis & Adliye Sağlık Yerin Kulağı Var Magazin İş Dünyası Medya Ekonomi
Ana Sayfa  > Gölcük > Hayali muayeneye avuç içi önlemi
 
Hayali muayeneye avuç içi önlemi

SGK hastanelerde güvenli bir sistemi hayata geçiriyor ...

FaceBook ta paylaş
Ekleme Tarihi : 2011-10-09 - 10:59:59

 

SGK hastanelerde güvenli bir sistemi hayata geçiriyor. Bundan sonra, hastalar ilk etapta kimlik numaralarıyla hastanelerdeki avuç içi sistemine kayıt olacak. Hastalar avuç içi damar okuma sistemine, avuç içlerini göstererek kayıtlarını gerçekleştirmiş olacak. Ankara'da şuan sadece Dikmen 29 Mayıs Hastanesi'nde uygulanan bu sistem, 2012 yılından itibaren tüm hastanelerde uygulanmaya başlayacak.

Dikmen 29 Mayıs Hastanesi Bilgi İşlem Uzmanı Ozan Kantar, sisteme dair bilgiler verdi. Kantar, hastaneye gelindiğinde ilk kayıt aşamasından sonra elin sensörün üzerine konulup kaldırıldığını ve işlemin tamamlandığını söyledi. Kantar, "Cihazın üzerine elinizi getirdiğiniz zaman infrared ışınlar sayesinde avuç içindeki damar haritanız çıkıyor. Çıkan damar haritası, kendi içinde kriptolama dediğimiz şifrelenip sayısal verilere çevriliyor. Bu veriler SGK sunucularına gönderiliyor" dedi.

Hastaneye gerçekten gelip gelinmediğinin bu sistemle öğrenilebileceğini anlatan Kantar, "Sistem, sizin bilginiz olmadan herhangi bir hastanede işlem yapılmasını engellemek için kullanılıyor" ifadelerini kullandı. Bugüne kadar 11 bin kişinin kaydının alındığını belirten Kantar, sonuçların başarılı olduğunu, 2012 yılından itibaren de tüm Türkiye'de sistemin kullanıma başlayacağını kaydetti.

Kayıt alındıktan sonra muayene işleminin hastanın elini sensöre bir defa okutmasıyla olacağını anlatan Kantar, "Sizin o kişi olup olmadığınıza dair tanımlamadan sonra bütün işlemler yapılabilecek" diye konuştu. Hastaların sonuçları olumlu karşıladığını ifade eden Kantar, hastalara bu sistemin kendi güvenlikleri için olduğunu anlattıklarını ve hastaların bu sistemi rahatça kullandığını söyledi.Sistemi deneyen ve hastanede bu sisteme kayıt olmak isteyen bir vatandaş ise, işlerin daha kolaylaştığına ve çabuklaştığına dikkat çekti 
Etiketler :
Hayali - muayeneye - avuç - içi - önlemi -
2011-10-09
Gölcük
0 Yorum
Haberi Yazdır
 
Untitled Document

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

FACEBOOK'TA TAKİP ET
 
 
KÖŞE YAZILARI
 
Nazım ÇELİK
Mahalle kızı
 
EN ÇOK OKUNANLAR
   
EN ÇOK YORUMLANANLAR
   
ANKET
 
 
HAVA DURUMU
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Untitled Document
Tasarım ve Yazılım
Taha Medya
Gündem   Siyaset   Kadın   Eğitim   Spor   Polis & Adliye   Sağlık   Yerin Kulağı Var   Magazin   İş Dünyası   Medya   Ekonomi