Havaalanında zafer şirketin, fatura milletin oldu
Mecliste görüşülen yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin Kanun Tasarısı görüşmelerinde söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar; Zafer Havaalanında Hazine tarafından verilen yolcu garanti rakamlarını ve gerçekleşen yolcu sayılarını paylaştı.
16-02-2018

ZİHNİ SİHİR PROJESİ

Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin yararlandığı Zafer Havaalanına ilişkin ciddi rakamlar paylaşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 2010 yılında ihale edilen ve 50 Milyon Euro’ luk maliyet bedeli ile yapılan Zafer Havaalanında Hazinenin verdiği garanti yolcu rakamlarının sadece yüzde 3’ne ulaşıldığını söyledi.

DEVLET GARANTİ VERİLEN YOLCU SAYISININ SADECE YÜZDE 3’ÜNE ULAŞABİLDİ

Akar,29 yıl 3 ay yüklenici firma tarafından işletmeciliği yapılacak olan havaalanında Hazinenin büyük bir zarara uğratıldığını belirtti. Verilen garanti yolcu sayılarına dikkat çeken Akar, her bir yolcu için iç hatlar da 2 euro dış hatlarda 10 euroGaranti veren hazinenin 6 yılda garanti yolcu sayısının 5 Milyon 211 olduğunu ancak gerçekleşen sayının sadece 215 bin kişi olduğunu söyledi. Üç kentin nüfusunun 1 Milyon 600 bin olduğunun altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 6 yılda üç kentin nüfuslarının 33 bin artarken devletin verdiği garanti yolcu sayılarının 288 bin arttığını söyledi. Hazinenin sadece 6 yılda 27 milyon Euro (110 Milyon TL) gibi bir tutarı işletmeci firmaya ödemek durumunda kaldığını belirten Akar, bu rakamın gelecek yıllarda aratacağını söyledi.

MALİYETİN İKİ KATINI HAZİNE FİRMAYA ÖDEYECEK

İşletmeci firma tarafından 50 Milyon euro’ya mal olan havaalanın maliyetinin Hazinenin ödeyeceği rakamlarla sadece 10 yılda karşılanacağına dikkat çeken Akar, bu yolcu sayılarının değişmemesi durumunda Hazinenin firmaya toplam 120 milyon Euro ödeyeceğini söyledi. Bodrum ve Esenboğa Havalimanlarında da aynı tablonun olduğunu belirten Akar, hazinenin Bodrum havaalanı için işletmeci firmaya 8 Milyon 263 Bin Euro (40 Milyon TL), Ankara Esenboğa Havaalanı içinse 29,5 Milyon Euro (150 Milyon TL) ödemek durumunda kaldığını belirtti.

YAP- İŞLET- DEVRET PROJELERİNİN FATURASI 6,2 MİLAYR TL OLDU

Hazinenin 2018 yılında Yap- İşlet- Devret projeleri için 6,2 Milyar TL ayırmak durumunda kaldığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar önümüzdeki yıllarda bu akıldan yoksun projeler yüzünden hazinenin yani milletin sırtına 50 Milyar TL ayrılmak zorunda kalınacağını söyledi. Akar’ın sözlerine cevap veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuya ilişkin  Ulaştırma Bakanının cevap verebileceğini söylerken, Yap- İşlet Devret projeleri için bu sözlerin muhalefet tarafından hep söylendiğini ancak Avrasya Tünelinin garanti rakamları ile bu yıl başabaş olacağını söyledi. 
 
Bu sözler üzerine tekrar söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Avrasya Tüneli ile ilgili işletmeci firmanın açıklama yaptığını 1 yıl için garanti verilen 25,6 Milyon araç sayısına ulaşılmadığını 15 milyon araçta sınırlı kalındığını ve Hazinenin firmaya 123 Milyon TL ödemek durumunda kaldığını söyledi.