İlimizde o belediyelerde grev kapıda
Hizmet-İş Sendikası ile İzmit, Gebze, Darıca ve Çayırova Belediyeleri adına işveren sendikası Yerelsen ile yürütülen Toplu-İş Sözleşmelerinde 60 günlük yasal müzakere süreci bitti ve daha sonra yapılan resmi arabulucu toplantılarında da bir sonuç çıkmadı. Yasal prosedür gereği bir haftaya kadar işyerlerinde ilgili sendika tarafından grev kararı alınıp grev oylaması yapılma sürecine girilecek.
12-03-2018

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy’un aynı konuyla ilgili yaptığı açıklamanın içeriği şöyle: Sendikamız ve çalışanlar olarak, bütün iyi niyet duygularımız ve toplu-iş sözleşmesinin masada bitirme çabamıza rağmen işverenlerimiz ve işveren sendikasının anlaşılmaz tutumunu çalışanlar olarak anlamamız mümkün olmamıştır.
 
01.01.2018 tarihinden itibaren geçerli olacak ve TÜİK’in açıklamış olduğu 2017 yılı yıllık enflasyonun %11.92 çıktığı bir ortamda işveren sendikasının (%0-%6- %9) ücret zammı teklifleri üyelerimizi üzmüştür.
 
Bir dönem önceki, sözleşmeler normal süreçlerde bitmiş ve ortalama bir ücret zamlarıyla bağıtlanmış iken, Ülkemiz ve siyasetin hassas bir süreçten geçtiği dönemde işverenler her zamankinden daha olumlu ve yapıcı olması gerekirken yapılan bu tekliflerle üyelerimiz üzülmüş-kırılmış ve enflasyonun altına bir ücrete mahkum edilmek istenmiştir. Bu tutum ve davranışlara çalışanlar olarak anlam veremediğimiz gibi inanıyoruz ki kamuoyu da anlam veremeyecektir.

Hizmet-İş Sendikası olarak kimse bizden enflasyonun altında bir ücreti kabullenmemizi beklemesin.  Sendika ve çalışanlar olarak sabırla ve soğukkanlılıkla  bu süreci takip ederek üyelerimize kazanımların sağlanacağı bir sözleşme sürecini, mücadelesini hep birlikte vereceğiz.