Kandıra yolunda hedef 2021
Sık sık kazalarla gündeme gelen İzmit- Kandıra yoluna ilişkin Meclise soru önergesi veren CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar verilen cevaba ilişkin açıklama yaptı. Akar 2016 yılında Dönemin Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından yolun bitiş tarihine ilişkin 2018 yılı denilerek yine halkın yanıltıldığını belirtti.
25-10-2018

FİKRİ BEY NE DİYECEK MERAK EDİYORUZ
 
Dönemin Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın sözlerine atıfta bulunan Akar, en geç 2018 yılı bitirilecek tüm şartlar göz önüne alındı demişlerdi bugün geldiğimiz nokta da hedef ‘in 2021 olduğunu görüyoruz dedi. Karayolları Genel Müdürlüğü’nce verilen cevapta 2015 yılında ihalesi yapılan Kandıra- İzmit duble yolunun ihale sürecindeki itiraz nedeni ile sürecin uzadığı ve Mayıs 2016 da tamamlanarak 16 Kasım 2016 da işe başlandığı belirtildi. Yatırım programına göre iş bitim tarihinin 2021 yılı olduğunun altı çizilirken projenin toplam 41 km olduğu söylendi.
 
2 YILDA SADECE 4 KM YOL ALINDI
 
Bugüne kadar 4 km uzunluğundaki Otogar Köprülü Kavşağının ana gövdesinin bitildiği önerge de belirtilirken yolun diğer kısımlarda kamulaştırma ve proje çalışmalarının devam ettiği ve yolun 2020 yılı sonunda tamamlanmasının planlandığı açıklandı. Akar yaptığı açıklama da , ‘‘2 yıl önce tıpkı Cengiz Topel Havaalanın açılışı gibi , şehir hastanesi temeli gibi büyük bir şovla temel atma töreninin yapıldığı yol için bu yıl sonunda hizmete gireceği söylenmişti ancak bakıyoruz 2 yılda sadece 4 km yol alınmış yolun 41 km olacağı düşünülürse hedef 2021 de bir hayalden öteye gitmeyecektir. ‘’dedi. Ulaştırma Bakanlığının cevabı sonrası yolun 2018 yılı sonunda bitirileceğini söyleyen Fikri Işık’ın ne diyeceği merak konusu..