banner206

BİST
1440.27
ALTIN
484.65
DOLAR
8.6652
STERLİN
12.0407
EURO
10.2058

Sağlık çalışanları bizim için değerlidir

Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından 1 günlük iş bırakma eylemi nedeniyle Kocaeli şubesi önünde basın açıklaması yapan sağlıkçılar daha sonra sendika binasına kadar yürüyüş yaparak alkışlı protesto yaptılar. Vatandaşlarında sağlıkçılara destek vermesi farklı görüntülere neden oldu.  

06 Aralık 2021 22:23
Sağlık çalışanları bizim için değerlidir

Türk Sağlık-Sen Genel Merkezinin ülke genelinde aldığı 1 günlük iş bırakma eylemi nedeniyle Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi tarafından dün Kocaeli Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker ile birlikte yüzlerce sendika çalışanı iş bırakma eylemi basın açıklamasında hazır bulundu.

Basın açıklamasına Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Yaşar Şanlı, Türk Diyanet Vakıf-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Mehmet Ali Karadaşlı, Güvenlik Sendikası Başkanı Ali Tatlıgül, Sağlık Çalışanları Sendikası Başkanı Mukaddes Ünlü Türk, Bask Umuttepe Temsilcisi Serkan Şahin, Türk Hemşireler Derneği Kocaeli İl Temsilcisi Muhsine Es, Üroloji Doktoru Ercan Aydınoğlu, Pratisyen Hekim Ahmet Murat Kazan katıldı. Basın açıklaması öncesinde Üroloji Doktoru Ercan Aydınoğlu yaptığı açıklamada, “ Biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak vatandaşlarımıza gece gündüz demeden hizmet ediyoruz. Ancak sağlık çalışanlarının yok sayılmasına artık bir dur demek adına bizde bugün iş bırakma eylemine katılarak taleplerimizi ilgililere duyurulması noktasında sendikamızın aldığı karara uyduk” dedi.

Pratisyen hekim Ahmet Murat Kazan ise yaptığı açıklamada, “ Doktorları önce döner sermayede dışarıda bıraktılar. Daha sonra diğer sağlık çalışanlarını dışarıda bırakarak doktorlara zam yaptılar. Bu şekilde sağlık çalışanlarını birbirine sokmaya çalıştılar. Hepimiz geçim sıkıntısı çekiyoruz. Tüm toplumda bir öfke var. Bunu da hekimlerin ve sağlık çalışanlarının üzerine kanalize ediliyor. Birlik olmalıyız ve birlikte güçlüyüz” diyerek açıklamasına son verdi.

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker ise yaptığı açıklama da, “ Enflasyon altında ezildiğimiz, iğneden ipliğe her ürünün zamla yarıştığı, alım gücümüzün gittikçe azaldığı şu günlerde, tüm sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığından ücretlerde ve sosyal haklarda bir iyileştirme beklerken, Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu talihsiz açıklama ile infiale sebebiyet vermiştir.Sağlık bir ekip işidir. Ekip de bir kişi eksik olduğu takdirde kaliteli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti verilmesi mümkün değildir.


Bakanlık bunu görmezden gelerek sağlık hizmetinin sekteye uğraması ve çalışanları birbirine düşürmek için elinden geleni ardına koymadığına toplum olarak şahit olduk” dedi. Başkan Çeker, “ Sağlık çalışanları hayat pahalığı karşısında ezilirken, ay sonunda bütçeyi denkleştirmek için gezginler gibi ucuz ve indirimli satışların olduğu marketleri arşınlamaktadır. Sağlık Bakanlığının hekimlerimiz için açıklamış olduğu zam oranlarının gerçeği yansıtmadığı görülmüştür. Bakanlık zam konusunda hekimlerimiz arasında bile ayrım yapmıştır. Açıklamış olduğu gerçeği yansıtmayan zamdan bakanlığa bağlı faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan hekimler dışında diğer hekimlerin faydalanmayacağı bir düzenlemeyi hayata geçirerek hekimler arasında bile ayrım yapmıştır” dedi.

Çeker, “ Sağlık Bakanlığında görev yapan personel kamuda en düşük ücreti alan kesimdir. Ücretlerine acilen zam yapılmalı. Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadeleye bugünde iş bırakarak tepkimizi gösteriyoruz. Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi, sağlık çalışanlarımızın tamamının bundan faydalanmasıdır. Doktorlarımız zammı hak ediyorlar, yapılsın bir itirazımız olmaz, olamazda. Çeker, “ Sağlık Bakanlığı kendine bağlı faaliyet gösteren hastanelerde görev yapan hekimlere iyileştirme yaparken, Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimlerini ve YÖK’e bağlı faaliyet gösteren Üniversite hastanelerinde görev yapanları, yapılan iyileştirmeden muaf tutmak hangi vicdana sığar. Aynı meslek gurubu arasında bile ayrım yaparak böl parçala yönet mantığı ile hareket ederek çalışanları birbirine düşüren, sağlık bakanlığını ve bu işe ön ayak olan bürokratlarını kınıyoruz. Çeker, “ Türk sağlık sen olarak isteğimiz tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin arttırılmasıdır. İnsanca yaşayacağı ve emeklerinin karşılığın olan bir ücretin kendilerine ödenmesidir.

Çünkü sağlık çalışanlarımızın tamamı ekonomik sıkıntı çekmektedir. Çünkü tüm sağlık çalışanlarının ücretleri enflasyon karşısında erimiştir. Bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur. Pandemi de omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, Tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakârlar, Kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı, gayrı olmaz” dedi.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner127

banner124

banner126